Wiosenne obloty

W końcu zimowania na przedwiośniu trzeba poświęcić pasiece dość dużo uwagi, gdyż zazwyczaj w tym czasie w gniazdach pojawia się czerw i warunki zimowania zmieniają się. Pszczelarz powinien częściej niż to robił w zimie kontrolować ule i stosować w razie potrzeby odpowiednie zabiegi. Oblot pszczół odbywa się pomyślnie dopiero wtedy, gdy temperatura przekroczy 12 stopni w cieniu.
Jeżeli na toczku zgromadziło się dużo śniegu, przed zbliżeniem się odlotu trzeba śnieg porozrzucać, by przyspieszyć jego topnienie. Jeśli w czasie oblotu w pasiece lub w pobliżu leży jeszcze śnieg pszczoły będą siadać na min i stygnąć. Cechą charakterystyczną jest to, że pszczoły w trakcie oblotu zupełnie nie bronią wylotu. Nie wszystkie rodziny oblatują się równocześnie, zależy to od siły, położenia gniazda, budowy ula, przebiegu zimowania. Pszczoły, które rozpoczynają odlot w chwili, gdy z sąsiedniej rodzinie oblot jest w całej pełni, często dołączają się do niego. W czasie oblotu obserwujemy jego przebieg i możemy z niego wnioskować o sile i zdrowotności rodziny, a także o obecności matki. Pszczoły bez matki dłuższy czas poruszają się po przedniej ściance ula i mostku, często zanieczyszczając je. Oblatywanie się trutni świadczy o braku matki lub o strutnieniu matki. W czasie oblotu nie należy chodzić po pasiece.
Przed rozpoczęciem oblotu należy oczyścić oczka i rozszerzyć je. Zaraz po ukończeniu oblotu zwęża się je ponownie do 1 – 2 cm w zależności od siły rodziny. Ule, w których w zimie pszczoły zginęły, zatyka się i przy pierwszej okazji usuwa z pasieki.
W tym samym dniu można przeglądać pnie podejrzane o brak matki lub o niedostateczne zapasy. Pnie głodne należy wieczorem pokarmić. Jeżeli pogoda pozwala, można dokonać szybkiego orientacyjnego przeglądu pozostałych rodzin, lecz nie wyjmując, a jedynie odsuwając deski i pierwszych parę ramek, aby stwierdzić stan zapasu i obecność czerwiu. Przy tej okazji można zwęzić nieco gniazda usuwając ramki nie pokryte pszczołami. Bezmatkom można dodać matki zapasowe przezimowane w rezerwach lub w przypadku braku matek połączyć je z innymi rodzinami, w których są matki.

Komentarze są wyłączone.